Ayurvédské farmakologické vlastnosti
Rasa: ostrá
Vírja: zahřívací
Vipáka: pálivá
Dóša efekt: KV-, P+
Adžvajan / Miřík celer (Apium graveolens) je jednoletá bylina pěstovaná převážně v oblastech Andhra Pradesh, Gujarat, Madhya Pradesh a Karnataka. Sbírá se především výmlatem rostliny a suší se ve stínu nebo v sušárnách. Adžvajan se v ayurvédě po staletí používá na trávicí, vylučovací, kardiovaskulární a respirační potíže. Adžvajan pro vás máme ve formě celých semínek, která lze kromě vnitřního užití aplikovat i ve formě obkladu.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V knize Rostliny v ájurvédě od autorů David Frawley a Vasant Lad se uvádí:
"Adžvajan, celerová semínka, je silné zažívací, respirační a nervové stimulants. Jedinci, kteří trpí vysokou Vátou, nedostatečnou chutí k jídlu, střevními plyny a překrvení dutin, mohou užívat celer v podobě prášku v dávkování jeden až tři gramy třikrát denně před hlavními jídly. Celer také podporuje funkci ledvin a posiluje nervy. Jeho použití je podobné jako u mrkve obecné v západním bylinkářství.
Adžvajan je vysoce účinná látka snižující překrvení jak pro dýchací, tak zažívací trakt. Pročišťuje hluboce usazenou ámu, odstraňuje překážky v metabolismu a oživuje stagnující metabolické funkce. Ulevuje od křečí ve střevech a vitalizuje pránu, samánu (vátou řízené trávení) a udánu( vátou ovládanou řeč, úsilí a nadšení). Adžvajan jako takový pomáhá zlepšit nádech a katalyzuje energie duše."
Země původu: Indie